Szafy sterownicze są określane ze względu na charakter ich montażu, jako naścienne, podłogowe lub wolnostojące. Natomiast panel sterowania elektrycznego obejmuje zestaw urządzeń elektrycznych, które monitorują, kontrolują, a nawet zmieniają przepływ energii elektrycznej przez system mechaniczny. Każdy panel składa się z kilku elementów i jest dostosowany do konkretnego układu sprzętowego, który różni się znacznie w zależności od branży. Panele sterowania są zamknięte w obudowie lub szafie elektrycznej, zwanej szafą sterowania elektrycznego lub po prostu szafą sterowniczą.
Szafa sterownicza — co warto o niej wiedzieć?
Szafy sterownicze są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Wielkość szafy sterowniczej może się różnić w zależności od wielkości procesu, z którym jest związana. Sama szafa jest zwykle podzielona na wiele części, w których mieszczą się poszczególne podjednostki panelu sterowania. Wszystkie szafy mają tylną ściankę wykonaną ze stali, która umożliwia wiercenie otworów montażowych dla różnych sekcji panelu sterowania. Inne kluczowe elementy szafy to metalowe szyny i kanały kablowe. Metalowe szyny są przykręcane do tylnego panelu i służą do mocowania wyłączników oraz innych urządzeń elektrycznych. Kanały kablowe nie tylko umożliwiają podział szafy na sekcje, ale także pomagają lepiej zorganizować i ukryć okablowanie wewnątrz szafy.
Zastosowanie szaf sterowniczych
Szafy sterownicze służą przede wszystkim do sterowania, regulacji, pomiarów i monitorowania pracy maszyn i systemów. Pozwalają one na rozmieszczenie zróżnicowanej i często bardzo skomplikowanej aparatury. Składa się ona z wyposażenia elektrycznego, elektronicznego, elektromechanicznego lub pneumatycznego, o różnej charakterystyce i różnych funkcjach. Szafy sterownicze są zwykle wyposażone w odpowiednie elementy wejściowe i wyjściowe. Działanie poszczególnych urządzeń jest znacznie ułatwione dzięki wskaźnikom, miernikom, licznikom, a także sygnałom wizualnym i dźwiękowym. Odpowiednio zaprojektowane, zmodernizowane i zainstalowane szafy sterownicze dostarczają energię elektryczną do poszczególnych zakładów i jednocześnie sterują ich rozruchem.
Konstrukcja szaf sterowniczych
Standardowe obudowy metalowe mają jedną formę, która zapewnia największą uniwersalność. Rozbudowanym odpowiednikiem pojedynczej szafy jest ramowa szafa sterownicza. Składa się ona z kilku oddzielnych części, z których każda może działać jako pojedyncza obudowa. Połączenie kilku modułów w szereg pozwala uzyskać lepszą wydajność. Innym typem jest szafka, przeznaczona do rozprowadzania systemów.
Specyfika montażu takiej obudowy może być dość zróżnicowana, co powoduje konieczność optymalnego dostosowania jej do warunków środowiskowych. Istnieją również szafy sterownicze i zasilające. Obudowy te pełnią zarówno funkcje sterowania instalacją, jak i zasilania. Producent szaf sterowniczych https://cabinex.pl/ dba o to, aby każdy produkt był idealny jakościowo.
0