Najważniejsze parametry pieca kozy, na które należy zwrócić uwagę

Najważniejsze parametry pieca kozy, na które należy zwrócić uwagę

Powszechnym sposobem ogrzewania budynków jest montaż kotła podłączonego do instalacji c.o. – systemu grzejników, podłogówki albo połączenia obu tych opcji. W niektórych przypadkach nie ma jednak możliwości zastosowania takiego rozwiązania np. z uwagi na brak miejsca czy niewielką kubaturę budynku. Najlepszym wyjściem jest w takich sytuacjach postawienie na piec wolnostojący, czyli tzw. kozę.

Czym wyróżnia się piec wolnostojący?

Piece wolnostojące to urządzenia grzewcze, które oddają ciepło do otoczenia przez wypromieniowanie energii uwolnionej z opału i przekazanej do powietrza wypełniającego pomieszczenie za sprawą nagrzanych powierzchni elementów wykonanych z materiałów łatwo kumulujących ciepło. Tradycyjne piece tego rodzaju miały konstrukcję metalową, zwykle żeliwną, a niekiedy także stalową. Dziś mają bardziej złożoną budowę, a nierzadko są wyposażane w specjalne wymienniki ciepła z wymuszonym przez wentylatory obiegiem powietrza. Najważniejszymi zaletami pieców typu koza jest kompaktowa konstrukcja, niewielka masa, a także duża swoboda, jeżeli chodzi o miejsce, w którym zostaną ustawione. Przy użyciu właściwego wkładu kominowego spaliny można wyprowadzać z nich przez połać dachu, a także przez ścianę szczytową, łącząc z urządzeniem przy pomocy odpowiednio długiego czopucha. Wśród nowoczesnych pieców tego typu można spotkać głównie zasilane drewnem w szczapach albo brykietami i pelletem drzewnym.

Jak wybrać piec typu koza?

Piece typu koza są zwykle ustawiane w domach wypoczynkowych, domkach gościnnych i na poddaszach, na których założenie instalacji c.o. byłoby zbyt kłopotliwe. Decydując się na konkretny model, trzeba sprawdzić, jaką moc może osiągnąć, a także przekonać się, czy można go zasilać wybranym paliwem. Ważna będzie efektywność energetyczna i spełnianie norm dotyczących emisji spalin. Wiele pieców tego typu oferuje też sporo dodatkowych funkcji. Wśród nich znajduje się np. możliwość wykorzystania do przygotowania posiłków, a także automatycznego odpopielania. Duże znaczenie ma też wygląd konkretnego urządzenia – część z nich jest wyposażona w przeszkolone drzwi, co daje możliwość obserwacji płomieni i pozwala na tworzenie przyjemnej atmosfery. Nie można też zapomnieć o podłączeniu pieca wolnostojącego do odpowiedniego wkładu kominowego. Powinien być on dopasowany do rodzaju spalanego opału, a także mieć zalecaną przez producenta urządzenia średnicę.

Szeroki wybór wkładów kominowych do pieców wolnostojących można znaleźć w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona nowoczesne systemy kominowe ceramiczne i stalowe, w tym ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej.