Możesz zastanawiać się, co ile wymieniać filtr w odkurzaczu. Odpowiedź brzmi: to zależy. Na częstotliwość wpływa bowiem nie tylko częstotliwość sprzątania, ale też rodzaj zastosowanych filtrów. W tym poradniku podpowiadamy, kiedy najlepiej wymienić filtry w odkurzaczu.
Dlaczego trzeba wymieniać filtry w odkurzaczu?
Bez odkurzacza trudno wyobrazić sobie porządki w domu. Dzięki niemu możesz szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie i zebrać zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Co więcej, za sprawą filtrów pozbędziesz się kurzu oraz innych drobnych cząsteczek, które unoszą się w powietrzu. Żeby jednak działały, muszą być regularnie czyszczone i wymienianie.
Wymiana filtrów zapewnia prawidłową pracę urządzenia. Brak wymiany filtrów doprowadzi do ich zatkania i spadku skuteczności odkurzania. Ponadto w trakcie odkurzania w powietrzu unoszą się kurz, alergeny, pyłki, włosy i sierść. Zadaniem filtrów jest zatrzymywanie takich zanieczyszczeń, żeby nie przedostawały się z powrotem do otoczenia i nie wpływały negatywnie na zdrowie.
Filtr w odkurzaczu ma również za zadanie ochronę silnika i innych części przed zanieczyszczeniami. Jeżeli będzie brudny, to podzespoły zostaną zabrudzone, a urządzenie może zacząć się przegrzewać podczas pracy. W rezultacie może dojść do poważnych uszkodzeń, a nawet spalenia silnika.
W jakie filtry wyposażony jest odkurzacz?
W kategorii akcesoriów do odkurzaczy znajdziesz różne filtry. Różnią się one zastosowaniem i materiałem.
W odkurzaczu mamy filtry wlotowe, np. włókninowe, piankowe, gąbkowe lub siatkowe. Natomiast wylotowe to filtry z aktywnym węglem, o których powinni pomyśleć właściciele zwierząt oraz palacze. Filtry HEPA zatrzymują ponad 99% cząsteczek stałych o wielkości nawet 0,3 mikrona i są polecane osobom z chorobami górnych dróg oddechowych i alergiami. W odkurzaczach bezworkowych stosowane są filtry cyklonowe.
Warto upewnić się, czy w odkurzaczu zastosowano podwójną filtrację cykloniczna, dzięki której wychwytywanych jest ponad 99% cząsteczek, takich jak pyłki, bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, mogących w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie. Takie rozwiązanie oferuje m.in. marka RYOBI®.
Co ile wymieniać filtr w odkurzaczu?
Z upływem czasu filtry w odkurzaczu tracą swoje właściwości, dlatego należy je wymienić. Jak często to robić? Filtry HEPA najlepiej wymieniać co 6 miesięcy, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Węglowe natomiast powinny być wymieniane co 6 miesięcy, a piankowe co 3-6 miesięcy. Warto regularnie sprawdzać, czy filtr nie jest zatkany i czyścić go w razie potrzeby.
A jak wymienić filtry w odkurzaczu? Najpierw odłącz urządzenie od prądu. Następnie otwórz pokrywę i wysuń lub odepnij blokady, wyciągając stary filtr. Nowy wkładasz na jego miejsce i to praktycznie wszystko.
Sprawdź również: Filtry w odkurzaczach – rodzaje, działanie, wymiana
Jak wyczyścić filtr w odkurzaczu?
Filtry w odkurzaczu powinny być czyste, bo dzięki temu urządzenie działa wydajnie i skutecznie, nie zanieczyszcza powietrza, a silnik nie jest zagrożony uszkodzeniem. Niektóre filtry są zmywalne, można je więc czyścić ręcznie lub wypłukać pod bieżącą wodą. Są też filtry niezmywalne, których nie można myć i wymagają wymiany na nowe, np. filtry papierowe.
Jak czyścić filtry? Oto kilka podpowiedzi:
- filtry piankowe i gąbkowe – nadają się do mycia pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu;
- filtry HEPA – przed czyszczeniem należy zapoznać się z instrukcją, ponieważ niektóre można prać w pralce, a inne tylko opłukać pod wodą;
- filtry węglowe – wymagają wymiany na nowe, ponieważ nie można ich prać ani myć;
- filtry materiałowe – mogą prane wielokrotnie.
Pamiętaj, że filtry po umyciu muszą wyschnąć, zanim ponownie zostaną umieszczone w odkurzaczu.
0